Цікава та корисна інформація

36 стратегем із древнього Китаю. Переклад та аналітика Віктора Перконоса

о¿о4.

  


[за шестиграмою №41 (Спад – 110 001)]

 У спокої вичікувати виснажень ворога

Базова притча

У 342р. до н.е. царство Вей напало на царство Хань. Останнє покликало на допомогу правителя Ці. Командуючі ціського війська Тянь Цзі та Сунь Бінь зразу же повели свої війська на столицю вейсьго царства. Коли командуючий вейського війська узнав про це, він зразу же повів своїх воїнів у зворотному напрямку – назад до своєї столиці. Коли вейська армада впритул приблизилась до військ Ці, Сунь Бінь зразу же імітував  тотальний відступ. В перший день його військо залишило після себе сто тисяч кострищ, на другий день вже п’ятдесят тисяч, а на третій – тільки тридцять тисяч. Це збило з пантелику вейського командуючого, він подумав, що у війську Сунь Біня почалось масове дезертирство. Тому він залишив тяжку кінноту відпочивати, а рушив далі тільки із піхотою. За один день його воїни робили по два переходи. В той час Сунь Бінь вирахував, що на слідуючий день вейська армада досягне містечка, що носило назву – Малин. Там він і влаштував засаду і у короткому бою, як і задумав, без значної борні розгромив  вейську армаду. Головний командуючий же ціського війська Пан Цюань покінчив з собою на полі бою. 

Афоризми:

В спокої чекай

Поки вороги твої

Утомляться вже.

***

Снага ворога

Пропадає не тільки

У явній борні.

***

Поблизу поля

Січі чекай ворога,

 Що йде здалеку.

*

Відпочинь добре

Сам, та й чекай ворога,

Що вже стомився.

*

Наситься добре

Сам, та й чекай ворога,

Що виголодався.

Коментарі:

Тут приведено афоризм з тої же шестиграми № 41 – Спад, що  має загальну характеристику: – «Сильний губить, а кволий примножує». Бо в цій шестиграмі за нижніми двома дев’ятками слідує шістка,  що і означає вже спад сил. Вверху же за двома шістками слідує  дев’ятка, тобто наступає – приріст кволості. Так що – м’якість та поступливість, в кінці кінців (тобто за цією шестиграмою), на останній стадії – все ж наступить  перемога.

Ілюстрації:

Цю стратегему приводять як вирішальну для довгої війни і кінцевої перемоги (8 травня 1932р.) червоної армії сучасного Китаю над громадою сил Чан Кайші. Вона потім є основою «шістнадцяти ієрогліфів Мао» – формули партизанської війни:

Ворог наступає – ми відступаємо,

Ворог зупинився – ми його тривожимо,

Ворог виснажився – ми б’ємо,

Ворог відступає – ми переслідуємо.

Так отримав перемогу малочисельний єгипетський піхотний загін (у жовтні 1973 р.) над танковою бригадою Ізраїлю – епізод четвертої ізраїльсько-арабської війни – «Йом-Кіпур».

Так була одержана й перемога СРСР над фашистською Німеччиною – після виснаження її у зимньому Підмосков’ї  та (після стратегічної помилки армади Паулюса) виснаження  «в окопах Сталінграду».