Цікава та корисна інформація

36 стратегем із древнього Китаю. Переклад та аналітика Віктора Перконоса

о¿о6.

  声

 东

 击

 西

[за шестиграмою №45 (Возз’єднання – 000 110)]

 Підняти галас на Сході – напасти на Заході

 Базова притча

При ханському імператорі Цзін-ді (середина ІІ в. до н.е.) семеро удільних володарів вчинили заколот і напали на вірного імператорові воєводу Чжоу Яфу. Той сховався за стінами кріпості. Коли при облозі фортеці почали атаку на південно-східний вузол фортеці, Чжоу Яфу наказав направити основну частину свого війська до північно-західного кута фортеці і – не помилився. Незабаром нападники, дійсно, основні свої сили кинули на північно-західну башту фортеці, але нічого переможного в них не вийшло.

 Афоризми:

Галас на Сході

Зачинай. Тоді  наступ –

Вже на Заході.

***

Дух кривдника і

Його стрункі шеренги –

У заметушні.

От сприятливий момент

Нагального наступу.

***

Удар наносять

Туди – де ворог його

Не очікую.

***

Птах, що захотів…

Дзюбанути – ховає

Свій дзюбочок.

Тигри та леопарди –

Не показують кігті.

Коментарі:

«Внизу Земля, зверху – Водойма».

Ця стратегема однозначно втілюється шестиграмою №45 (Возз’єднання). Шестиграма проявляє образ водойми, що виникла в поглибленні ґрунту. Тут «володар повинен держати знаряддя напоготові, щоби справитись із можливою стихією». Бо четверта і особливо сильна п’ята янська риси отримують зверхність над іньською стихією (чи ворогом, що у сум’ятті). Одначе, ситуація возз’єднання частково вже вичерпала себе на верхній інській рисі, яка, відповідно пояснень шестиграми, несе «Скарги і стогони, і сльози до нежиті». Але, усе-таки, загальна благоприємна ситуація   дозволяє «скарги і стогони», що є відповідними верхній рисі шестиграми, трактувати як спритність, що поможе ще більше збити з толку супротивника. Тобто, тут метою завжди є  приховання істинного напрямку наступального удару.

Ілюстрації:

В історії древнього Китаю є безліч прикладів застосування цієї стратегеми. Є він і у Біблії, наприклад: – історія про «Ієрихонські труби» (Ісус Навин, гл.6). Вже у сучасному Китаї теж неодноразово застосовується ця стратегема, наприклад Мао Цзедун в своїх «Вибраних творах» не менше чотирьох раз згадує стратегему №6 (за Зенгером), Цяо Гуаньхуа на пленарному засіданні 30-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у 1975 р. промовляв: «Соціал-імперіалізм [розуміється СРСР] зображує наступ на Сході, а в дійсності він направлений проти Заходу».

Ця стратегема інтенсивно використовується і у спорті: бокс, футбол, теніс (де, наприклад, при подачі високо підкидується м’ячик, щоб приховати від суперника підготовку рук і ракетки для нанесення удару); шоу, наприклад: показ фокусів де увага глядачів концентрується в одній площині, а маніпуляції проводяться в іншій…