Цікава та корисна інформація

36 стратегем із древнього Китаю. Переклад та аналітика Віктора Перконоса

о¿о2.

 

[за шестиграмою №12 (Занепад – 000 111)]

Обложити Вей, щоби спасти Чжао 

Базова притча:

В епоху Борні Царств, правитель Ці збирався виступати на допомогу царству Чжао, на яке напало царство Вей. Нащадок Сунь Бінь великого стратега Сунь У  порадив тоді полководцю військ Тянь Ці: – «Коли треба розпутати мотузку, не слід тягнути за її кінці. Коли натаскують бойових когутів, їх не нацьковують одного на одного. Коли потрібно зняти облогу, то потрібно не виступати туди, де вже і так багато сил, а піти туди де їх вже нема. Оскільки кращі вейскі підрозділи находяться зараз на землях Чжао, саме царство Вей тепер без захисту. Тому я пропоную обложити столицю царства Вей і тоді їхні війська  самі знімуть облогу столиці царства Чжао щоб спасти свою столицю».

Тянь Цзі послідував цій стратегемі, його військо зайняло вигідні позиції на шляху зворотнього руху ворожих військ і без великої раті вщент розгромило супротивника, що хоч він і був більше багато чисельним, але вже достатньо стомленим довгим і поспішним зворотнім походом. Так було й спасенним царство Чжао.  

 Афоризми:

Правильно постав

Перешкоду слабій воді…

І зупиниш повінь.

***

Краще ворогів

Розпорошити всюди,

Чим мати їх вкупі.

***

Наступ на відступ

Є набагато кращим,

Чим там де опір.

Коментарі:

Для цієї стратегеми немає прямої відсилки до відповідної шестиграми. Але використання тут пріоритету слабкої позиції противника над сильною позицією в якості ситуації, що є благоприємною до наступу, дозволяє звернутися до шестиграми №12 (Занепад). Початкова, нижня триграма Земля із своєю кінцевою слабкою рисою перед почалом верхньої триграми Небо символізує розлад, неможливість реалізації. В такій ситуації шляхетна людина повинна затаїтися, щоб не стати жертвою навіть нікчемних. Одначе  п’ята та верхня риси вже символізують закінчення занепаду  і настання перемоги  Видатної людини. Тобто це вказує, що тут перемогу приносить тільки витримка і відсутність відкритого протиборства. Загалом ця стратегема націлює – уникати «повного», тобто району, добре захищеного противником, а намагатися пройти скрізь «пусте», тобто район, що має малі сили противника чи тимчасово звільнений ним. Пустота та  повнота («сюй ші піань») – два основних терміни традиційної китайської військово-теоретичної думки.

Ілюстрації:

За цією стратегемою Китай розпочав війну із В’єтнамом.  Тільки для того, щоб останній звільнив Камбоджу. Правда, із-за практичної слабості китайського наступу, ця задумка їм не вдалася.

Була застосована ця стратегема й іранцями, коли вони замість об’яви війни США, захопили їх посольство та взяли там заручників і цим малим тоді досягли своєї мети.

Масштабним і дуже ефективним застосуванням цієї стратегеми був похід Святослава Хоробре, що приніс відносно невеликій військовій силі Київської Русі (Х ст.) можливість розтрощити саму могутню на той час імперію – Хазарський Каганат.