Цікава та корисна інформація

36 стратегем із древнього Китаю. Переклад та аналітика Віктора Перконоса

о¿о36.


[за шестиграмою № 7 (Військо – 010 000)]

Тікати – кращий напад

Базова притча

В епоху династії Сун військовий отаман Бі Цзайю, що вів війну із армією царства Цзінь, опинився у неприємному положенні, що загрожувало повному знищенню його загону  і був вимушений спішно покинути свій табір. Він наказав залишити на стінах табору всі знамена та  прив’язати до бойових барабанів зайців, таким чином, щоби їх вільні передні лапи доставали до барабана. Загін Бі Цзайю залишив нишком табір, а зайці, що старалися звільнитися, били лапами по барабанам. Той бій й великий шум тривав непереривне. Воїни Цзінь думали, що багаточисельне військо противника знаходиться у таборі й не рішалися без відповідної підготовки звершити наступ. Так минуло аж троє суток, що дозволило зберегти, хоч і малочисельний, загін.

Афоризми:

Зберігай сили,

Уникай тої борні,

Що є – «лоб у лоб».

Коментарі:

«Військо відступає на постійні квартири.

–         Ганьби не буде.»

Ці слова взяті із тлумачення до четвертої риси тієї же шестиграми №7 – Військо. Це  слабка риса але на відповідному їй (чітне місці). Вона знаменує звільнення від нижньої  триграми  Води – простору небезпеки  та неоднозначностей і вказує перехід до ще більшої поступливості і м’якості: п’ять інських рис шестиграми якби «витісняють», подавляють єдину янську рису. Але цей внутрішній центр шестиграми є знаком глибинної постійності. Присутність триграми Земля показує, що просування вперед (вверх по рисам (щаблям) шестиграми) є  безперспективним. Необхідно повернутися назад, до внутрішньої триграми – символу прихованості та стійкості, що й характеризує Серединний Шлях. Мета цього повернення – нижня інська риса, що відповідає оборонним позиціям,  як слід укріпленому табору своїх військ.

Ілюстрації:

«Необхідно добре розбиратися у відносинах між “втечею” і “боротьбою”, – пише Чень Боцзян в Женъмінь жібао (Пекін, 24.10.1996, с. 9). – З одного боку, слід відмежуватися від згубного умонастрою утікача, що сторониться боротьби, а з іншою, треба також сторонитися небезпечної безрозсудності, яка штовхає на боротьбу із супротивником, що перевершує вас. З одного боку, потрібно уникати ворожої повноти і спрямовуватися у ворожу порожнечу (див. стратагему 2), а з іншою, треба мати мужність при необхідності вступити в жорстоку сутичку… Раз потрібна втеча, слід бігти, а якщо потрібна січ, слід боротися. Коли вимальовується перемога, б’ються до кінця. Але якщо перемогти не можна, слід тікати, щоб тільки при видах на успіх стояти на полі раті  насмерть».

Вираз і з формули цієї стратагеми 36 прижився в японській, корейській і в’єтнамській мовах. Подібне подолання кордонів Китаю не вдалося виразам жодних інших стратегем. Якби вираз формули цієї стратагеми 36 не отримав такого широкого поширення у самому Китаї, він, звісно, не мав би такого міжнародного відгуку. Китайці раз у раз користуються популярністю виразу цієї стратагеми 36, хоча дещо переробляють його на той або інший лад. При цьому вони замінюють “втечу” іншими словами. Хоча решта змісту не міняється, сам вираз вже втрачає своє стратегемне звучання, але дохідливо пояснює, що справа, яка виражає  заміну слово “втеча“, украй важлива. І навіть Мао Цзедун переінакшив на свій лад вираз стратегеми 36. “Адже – ми усі китайці. Із 36 стратагем найкраща – згода“, – зробив висновок він у жовтні 1958 р. у своєму зверненні до ворожого Тайваню.

Поняття “недіяння” (“у вей”) з Дао де цзін Лао-Цзи живить стратагему 36, як і правило: “освічений і мудрий оберігає своє життя” (“минчже баошень”), що, втім, тлумачиться і в негативному сенсі: “турбота про власну шкуру“. Ворожильна книга трьохтисячолітньої давності І-цзін теж в деякому розумінні є хрещеницею цієї стратагеми 36, адже 33-а шестиграма [“Втеча“] має буквальне значення “втеча” і радить питаючому не упускати різні можливості відходу, у тому числі і перед лицем ворога.

Коли Піднебесна слідує [належним] Шляхом, проявляйте себе. Коли Піднебесна не слідує [належним] Шляхом, ховайтеся“, – говориться в “Лунь юй”, найважливішому конфуціанському творі. Залишити службу і покинути двір чиновникові, що тричі перестерігав свого правителя про неправедну поведінку, якщо той не послухав його, радять конфуціанські Записки про правила благопристойності (“Лі цзі”, чи Різноманітні правила благопристойної поведінки” (Цюй”, IIΙ. в. до н.е.).

Рада, що ще донині зустрічається в ужитку в якості стійкого обороту, близька за змістом до формули стратегеми 36, згадується в Цзо чжуань (біля V ст. до н.е.): “Коли бачиш непереборні труднощі, відступай” (“чжі нань ер туй”) [“Коментар Цзо [на Весни і Осені]”, 28-й рік [луського] Сі-гуна (632 до н.е.)]. “Якщо він [супротивник] повний сил, не нападай на нього” [“Китайська військова стратегія”. Пер. з кит. В. Малявина. М.: Астрель, 2002, с. 163], – вселяє 7-а гл. Сунъ-цзи, а в 3-ій гл. говориться: “Якщо ж сили рівні, зумій з ним [супротивником] битися; якщо сил менше, зумій оборонитися від нього; якщо у тебе взагалі що-небудь гірше, зумій відхилитися від нього. Адже ті, що упираються малими силами стають полоненими сильного супротивника” [там же, с. 130]. Подібний погляд розділяє і Мен Ке (біля 372-289): “Малий, безумовно, не може протистояти великому; один, безумовно, не може протистояти багатьом; слабкий, безумовно, не може протистояти сильному” [“Мен-цзи”, 1.1.7: в російському пер. В. Колоколова с. 25]. “Коли перемоги немає, належить швидко йти“, – вторить військовий трактат У-цзи, що приписується У Ци (розум. 381 до н.е.), але в остаточному виді устоявся лише в другій половині XI ст. [“У-цзі”, V.3.4 “Про зміни”(“Ін бянь”): там же, пер. Н. Конрада, с. 235]. Трохи інакше ця думка виражена в творі Хуайнань-цзі, II ст. до н.е. (див. 19.3): “Якщо пустий [у значенні “слабкий” по відношенню до ворога], біжи” [(“сюй цзе цзоу”); “Хуайнань-цзі”, 14 гл. “Тлумачення до розмов”(“Цюань янь”)]. Ту ж думку уточнює військовий трактат “Сто прикладів військового мистецтва” [Лю Цзі (1311-1375)], старе видання якого відноситься до кінця XV – початку XVI вв.: “Коли вороже військо численне, а власне слабе, займана позиція несприятлива і немає сили для відсічі, треба швидко відходити, щоб уникнути зіткнення. Так можна зберегти своє військо” [60-й приклад “Відступ на війні” (“Туй чжань”): “Китайська військова стратегія”. Пер. з кит. В. Малявина, 2002).

Тікати” або “не тікати“, іноді буває важко вирішити. Не тікати, хоча і треба забиратися геть, тікати, хоча і треба залишитися, – обидва рішення багаті небезпекою. Так що горезвісна “втеча” з’являється не просто стратегемою, а справжнім мистецтвом. І щоб оволодіти ним, доречно привести деякі міркування – швидше із технічними властивостями. Існують різні види втечі, як ось:

1) показна або таємна втеча. Іноді ворога навмисно оповіщають про втечу, іноді навіть виголошують про це всюди, спонукаючи таким чином ворога вживати заходи, які припускають використати для своєї вигоди. Таємна втеча теж іноді вимагає відповідного відволікаючого маневру, але завжди – швидкості і скритності, бо намагаються уникнути ворожого переслідування або завадити йому;

2) істинна і удавана втеча: істинна втеча має на меті збереження власних сил, для чого необхідно вийти із зони досяжності супротивником. Удавана втеча, навпаки, представляє різновид наступу або готує подальший натиск;

3) швидка і розмірена втеча: поспішно втікати, коли супротивник несподівано дає таку можливість або спочатку не помічає втечі або помічає із запізненням і вже не в змозі що-небудь зробити. “На війні важлива швидкість. Приходять подібно до вітру, а діють немов блискавка. І тоді ворогові вас не приборкати“, підмічає Чжан, що жив в суньску епоху (960-1279), Юй у своєму коментарі до того місця “Сунь-цзи”, де радиться швидкий відступу (гл. 6.5). При розміреній втечі трохи відійдуть назад і оглядаються, і якщо все гаразд, знову трохи відступають і т. д. При такому виді втечі прагнуть своєчасно виявити і запобігти можливій загрозі;

4) рання і пізня втеча: рання втеча відбувається при несприятливих знаменнях тоді, коли положення цілком стерпне. Перевага ранньої втечі полягає в тому, що ви ще ґрунтовно не зав’язнули у раті. Тому можна порівняно благополучно уникнути небезпеки і звести втрати до мінімуму. Звичайно, раннє передбачення нещастя повинне виявитися дійсним, інакше ви упускаєте випадок отримати перемогу. Пізня втеча говорить про незвичайну мужність. На втечу вирішуються лише в останню мить, коли хоч щонайменші види на успіх в непримиренному протистоянні січі – відсутні. У такому разі не втратять жодної сприятливої можливості для битви, проте чим довше відтягують втечу, тим більше вона є ризикованою,  може не вдатися;

5) далека і ближня втеча: в першому випадку відходять від супротивника на безпечну відстань, коли не розраховують незабаром мати з ним справи. У другому випадку виводять свої сили лише із-під безпосереднього удару ворога, готуючись, як правило, до нових військових дій. Такого роду відступ, коли ви, як і раніше, знаходитеся поблизу ворога, не забезпечує достатньої безпеки.

До втечі слід прибігати не сліпо, а керуючись ґрунтовною оцінкою положення, коли на основі об’єктивних чинників (співвідношення сил, положення на фронті, можливий хід розвитку і т. д.) втеча виявляється найкращим виходом. Далі вирішують, який з перелічених вище видів втечі найбільш доречний. Для подібної оцінки потрібно мати тверезий розум і холоднокровність. Подробиці втечі (на зразок: мети, шляху дотримання і місця призначення) треба зберігати в таємниці від ворога.

Стратагема 36 “є стратагемою розширеного тлумачення” (Юй Сюебінь). Вираз у формулі  стратегеми 36 містить лише заклик до втечі, але не дає ніяких чітких вказівок із цього приводу. Залежно від обставин цієї мети служать інші стратагеми, наприклад 1, 11, 21 і т. д. Що стосується стратагеми 21, то вона по суті пов’язана з тактичним виходом із раптового тяжкого положення. У відношенні ж стратагеми 36 китайці приводять, скажімо, випадок легендарного маршу 1934-1936 рр. протяжністю в 10 тис. км з півдня Китаю в Яньань (провінція Шеньсі), коли постійно, що була тіснина ворожими військами, Червона армія, яка несла величезні втрати – з 86 тисяч до мети добралися лише 4 тисячі чоловік (Нова цюріхська газета, 14.09.1999, с. 65), – “перетнула 11 провінцій, здолала 18 гірських вершин, серед яких п’ять покривали вічні сніги, і 34 річки” (Китайська молодь. Пекін, 26.06.1995, с. 2).

Стратагема 36 охоплює розігрування і справжнє при здійснювані абсолютно відкритої втечі. Стратагема 21, навпаки, здійснюється завжди потайно і незмінно зв’язана із дійсною втечею. У стратегемі 36 ув’язані всілякі дії, що пов’язані з відступом, тоді як стратегема 21 обмежується одним варіантом з численних конкретних різновидів виконання стратагеми 36.

При здійсненні стратегеми 36 використовуються діри і слабкості в розташуванні супротивника. По-справжньому озброєного зіткнення в ході відступу слід по можливості уникати, проте може статися, що втеча зажадає жертв і буде зв’язана із втратами. Збереженням в таємниці власних дій, вибором обхідних шляхів, облаштуванням засідок і т. д. необхідно завадити переслідуванню, бо тільки так і досягається мета втечі – відрив від ворога.

Що ж до заходів, що перешкоджають проведенню супротивником стратегеми 36, тут можна порадити стратагеми 21 і 22. Переслідуючи того, що втікає супротивника, ні в якому разі не можна просто безглуздо йти за ним, а потрібно знаходити шляхи і засоби, як обійти його і відрізати йому шлях відступу. Інакше вам погрожує небезпека попасти в засідку або на заздалегідь підготовлені ворожі позиції. Можна також гучно оголосити про припинення гонитви, щоб приспати пильність ворога, а потім несподівано напасти на нього і перемогти (див. стратегему 6).

Стратегеми можна розбити на дві групи: стратегеми, використовувані в положенні найсильнішої сторони, і стратегеми, використовувані в положенні слабкої сторони. У списку 36 стратегем серед перших 18 стратегем у перевазі знаходяться стратегеми, що використовують в положенні найсильнішої сторони, наприклад стратегема 4, тоді як серед стратегем 19-36 переважають використання їх у положенні слабкої сторони (дивись, наприклад: 21, 32, 34). Сюди з усією очевидністю відноситься і стратагема 36, до якої прибігають в абсолютно безнадійному положенні, але іноді застосовують і в принизливому сенсі, щоб жалюгідним способом уникнути скрутного або неприємного становища або відповідальності. У китайській мові тоді замість виразу для формули стратегеми 36 може використовуватися оборот “втечею улагодити справу” (“і цзоу ляо чжі”).

Втеча – кращий прийом“, передусім в порівнянні з іншими стратагемами, які вже не в змозі допомогти, але і порівняно з іншими можливостями вибору, наявними у разі сил супротивника, що перевершують власні: боротьба до останнього, здача і укладення миру. Боротьба до останнього означає жертвування життям, здача – повний програш війни, а укладення миру – це війна, що програна наполовину. Тут втеча виявляється найкращим виходом. Зберігаються власні сили і навіть можливість отримати перемогу пізніше. Так, наприклад, за словами Лю Бана (256 або 247-195 рр. до н.е.), засновника в Китаї найдовговічнішої імператорської династії Хань (206 р. до н.е. – 220 р. н.е.), його кінцева перемога стала наслідком багатократних відмов від обтяжливих військових походів – іншими словами, його частої втечі від них.

Сама по собі втеча з’являється дуже простою, нехитрою справою, оскільки, на відміну від стратегеми 21, при використанні стратегеми 36, втечу не вимагається приховувати. Стратегемним, з китайської точки зору, являється не сам хід втечі, а спритне, своєчасне, обдумане рішення щоби залишити поле бою, обережна підготовка шляху відходу здійсненням наступу і, взагалі, забезпеченням самої можливості втечі.

Стратагема 36 не має нічого спільного з ескапізмом, тобто “[невротичною] поведінкою, коли перед лицем дійсності і її вимог вдаються [маячним] ілюзіям або [усвідомлено] задоволенням“. Стратагема 36 служить іншим цілям, наприклад таким:

1) самозбереження замість саморуйнування. Слід відступитися від непереборної перешкоди. Якщо чогось не вдається добитися, треба якнайшвидше залишити цю справу і не втрачати на неї більше ні  часу, ні  сил. Трудність, перед якою потрібно відступити, має бути такою, що ви не в змозі її здолати. Правильно зрозуміла стратегема 36 зовсім не радить тікати від всяких труднощів, вона не схвалює шкурництва, святенництва або боягузтва. Просто не слід намагатися яйцями розбивати камені і безрозсудно розраховувати на абияк, коли виходиш на арену раті. Якщо власні сили слабкі, потрібно не ризикувати ними, а поберегти їх;

2) захист від покарання;

3) відступ в ім’я майбутньої перемоги. Відходять не із-за слабкості, а для виманювання супротивника із укриття, щоб спонукати його до вигідних для себе дій. На війні за допомогою уявної втечі можна, наприклад, “заманити ворога всередину [власних володінь]” (“інь ді шень жу”) де йому уготована засідка, або ж можна спонукати його ослабити власні сили, коли частину своїх військ він відправить переслідувати “утікаючого” супротивника, після чого атакувати і розгромити ті, що залишилися поодинці, які, тепер, уже є для вас обидві  окремими ворожим частинами. Не слід скидати з рахунків і психологічну дію уявної втечі від ворога. На радощах він втратить пильність, можливо, навіть загордиться, так що стане досить легкою здобиччю при раптовому нападі на нього;

4) відхід в урочну годину. Треба виходити із справи вчасно, коли все йде якнайкраще. Тим самим ми уникаємо можливих напастей і зберігаємо своє добре ім’я. Подібне використання стратегеми 36 ґрунтується на уявленні про те, що усе суще після досягнення своєї вершини незмінно починає рухатися знову до низу. Подібно до того, як з повного корита після попадання у нього усього лише однієї краплі, вода вже може переливатися через край, так і успіх із-за ненаситної гонитви за все новими досягненнями припиняється. Від сяючого келиха залишаються лише осколки, замість запашних кольорів в людській пам’яті залишається висохлий букет. Відхід, якщо ти знаходишся в зеніті успіху, вимагає мужності і рішучості, і не в останню чергу – неабияку дещицю хитрості.

5) обхід деякого питання. Багато політиків є знавцями стратегеми 36, а отже, мистецтва хитромудрощів і находження лазівок. На неприємні питання вони не спромагаються відповідати, а вважають за краще ходити навкруги, переводячи розмову в інше русло. От як виразився один німецький політик відносно свого побратима: “Легше холодець прибити до стіни, ніж утримати [цього політика] на одній позиції” (Більд. Гамбург, 1998).

Деякі учені викладають свої думки украй плутано. Частенько не розумієш, що за ними щось стоїть і чи варте це чого-небудь взагалі. Ніхто не може і сказати, що це нісенітниця, оскільки просто неможливо звідти виловити скільки-небудь однозначний сенс. Той, хто пише або говорить незрозуміло, завжди може вернутися назад і тим самим скористатися стратегемою 36;

6) роззброєння супротивника. При внесенні пропозицій, що укладають їх такою обмовкою: “У разі, якщо наші думки зустрінуть заперечення, ми не збираємося вступати у боротьбу за їх прийняття“, відкривається можливість ще до початку боротьби стати недосяжними для нападок;

7) подання знаку супротивникові. Якщо він робить крок вперед, ви робите  крок назад, тим самим попереджаючи його. Якщо він знову робить крок вперед, ви знову відступаєте на крок, знову попереджаючи його. Подібний відхід змусить супротивника замислитися над тим, що відбувається. І тут відкриваються дві можливості. У першому випадку супротивник приймає відхід зовсім не як ознаку слабкості і починає проявляти обережність. У другому випадку супротивник сприймає відхід як можливість рішучих дій, можливість зовсім загнати свого суперника в кут. І тоді він наривається на удар у відповідь. Так само китайський прем’єр-міністр Чжоу Еньлай 24.04.1963 р. характеризував одну з “чотирьох ідей“, якими китайці керуються в зовнішніх зносинах. У цьому сенсі радять використати стратагему 36 в якості виховної міри: замість того щоб обрушуватися з напученнями на молодь, частенько вихователеві вигідніше стриматися і впливати на неї – що, мабуть, значно більше западе їй у душу – безсловесним навіюванням (Чэн Фанпин. “Учитель і “Книги різних розділів”. Гуанмінь жибао. Пекін, 1994);

8) уникнення даремної витрати часу. У романі початку цінської епохи “Шлюбні узи, що будять світ ” [“Сін ші інь юань чжуань”] (гл. 50) пан Диі Сичень відвідує пані Сунь Ланьцзі, збираючись завести з хазяйкою шури-мури. Але застає там Цінь Цзінъюя, чоловіка пані Сунь, який запрошує його пообідати. Але не на це розраховував пан Ді. Він прикинув, що не передбачається випадку залишитися наодинці з хазяйкою. “Чом би не удатися до 36-ої стратагеми, тратити тут час, видно, немає чого“, – подумав він і, відмовившись від запрошення, встав і пішов.

Вибачте мене, договоримо як-небудь наступного разу” – така “загальноприйнята рятівна відмовка на нарадах, що дозволяє відійти від вимушеної розмови” (Камартін. “З’їзд”. Нова цюріхська газета, 1995);

9) збереження безтурботного існування. Стороняться всяких зіткнень і не втручаються ні в які суперечки. Тим самим вас ні в чому докорити, і ви залишаєтеся незаплямованими. Але тут необхідно стежити, як би стратегема втечі не обернулася дурістю: “Коли розумні поступаються, то світом правлять йолопи“.  Іноді правило “передбачаючи трудності – відступити” варто переінакшити в “передбачаючи труднощі – наступати” (“чжі нань ер цзінь”) (див. назву статті в Женъмінь жибао. Пекін, 17.12.1998, с. 7). Або безсоромно рятувати своє життя, до чого закликає та, що звучала в 1937-1945 рр. і спрямована проти гоміньданівского уряду народна пісня, що ратує за дезертирство, під назвою “Із 36 стратагем найкраща – втеча” (Збірки китайських народних пісень, т. 2, ч. 2. Пекін, 1959, с. 186 і слід.).

Не зазнати жодної поразки вже означає перемогу” або “уникнувши поразки – досягають перемоги” – такі правила, що становлять духовну основу стратегеми 36. Своїми витоками вони сходять до Сунь-цзі, де говориться: “Той, хто майстерний у військовій справі, займає таку позицію, яка робить неможливою його поразку, а потім він не упускає випадку щоб завдати поразки ворогові” [“Сунь-цзі”, 4.6 “Диспозицій”(“Син”): “Китайська військова стратегія”. Пер. з кит. В. Малявина., 2002].

Щоб застрахувати себе від поразки, потрібне створення відповідних передумов. Передусім потрібно створити основу, що забезпечує самозахист, а саме в політичному, економічному і військовому відношенні, куди повинні входити збройні сили, озброєння, постачання, хороший психологічний стан і інші чинники. Далі, потрібно гнучке стратегічно-тактичне мислення, що допускає можливість поступок і уникає як будь-якої недооцінки супротивника, так і сліпої безрозсудності. По-можливості, бути хазяїном при переході від наступу до оборони та від оборони до наступу і намагатися управляти супротивником, а не навпаки. Якщо положення раптом стане несприятливим, слід негайно удатися до стратагеми 36. Чи, як писав Йоганн Вольфганг Гете (1749-1832):

Хитромудрий відхід, уявна втеча –

Зброя від ревнощів,

Що могутніше, ніж спис і булат.

Не соромтеся навіть обману.

Діючи «тихою» сапою –

Ви спокусите суперника.