Ресурсний стан — це коли розум, душа і тіло спокійні, керовані, енергійні, гармонійно врівноважені. Це стан в якому легко досягати, працювати, творити, і взагалі радісно жити. Це стан творця. Людини, яка радісно прокидається вранці з бажанням досягати своїх цілей і лягає спати з відчуттям задоволення від прожитого дня. Насолоджується життям в процесі досягнення своїх цілей. Має вдосталь фізичних сил, щоб реалізовувати задумане і врівноважену психіку, щоб дивитись на світ з сильної позиції вершителя. Людині подобається такий стан і вона страждає, коли його втрачає. Не залежно від того які на це вплинули обставини, зовнішні або внутрішні, самостійний це косяк або сумісний із кимось, виникає логічне питання — Як досягти ресурсного стану?
Навіть якщо тебе з’їли, в тебе є два виходу. У випадку втрати ресурсного стану їх значно більше. І більшість варіантів відпрацьовані іншими людьми, перевірені часом, тобто все у вас буде добре. Вірте, все може дуже швидко змінитись на краще. Потрібно лише ваше бажання.
Перелік аспектів, які впливають на успіх в досягненні ресурсного стану я написав рік назад в статті “З чого почати нове життя?”. Але час накладає на все свої корективи. Сталась повномасштабна війна і моя друга “реінкарнація”.
В додаток до статті “З чого почати нове життя?” додам наступний порядок дій, який може допомогти досягти ресурсного стану.
0. Куди направлена увага – туди тече ваша енергія.
Зверніть увагу на те, про що ви думаєте, про те, на що направлена ваша увага. Усвідомте, чи потрібні вам ці витрати…
1. Оцінка ситуації. Прийняття рішень. Планування дій.
1.1. Оцініть свої ресурси, важкість ушкоджень, поранень, і т.і. Чи є у вас дохід, який забезпечує базові потреби (хороший сон, харчування, гігієна)? Якщо бачите, що самостійно не тягнете — треба приймати рішення за який рахунок ви будете забезпечувати базові потреби. Розрахуйте, можливо краще залишатись в підрозділі або організації, в якій ви були. Звісно, якщо це не є причиною вашого стану. При цьому враховуйте, що адреналін має властивість підштовхувати людей на “бий або біжи”, тому інколи люди хочуть будь як, але втекти з організації, у якій вони знаходяться, навіть якщо це для них не вигідно. Тому, поки ви не приведете себе до нормального стану, можливо краще знаходитись в організації, яка допоможе забезпечити базові потреби. Це я по своєму досвіду. Дякую командирам, які порадили не звільнятись з підрозділу, допоки не вирішу основні питання.
1.2. Треба буде працювати над фізичним тілом, думками, психікою, душею, про що я казав у статті “З чого почати нове життя?”. Як ви будете працювати над собою? Працювати над собою доведеться в будь якому випадку. Навіть якщо вами займуться спеціалісти, фахівці, лікарі, цілителі — без ваших зусиль результату не буде. Тому виникають два питання, по часу і по силі волі. Чи зможете ви самостійно зайнятись роботою над собою, чи треба щоб хтось допомагав? Наприклад, в день доведеться не менше двох годин витратити на свою фізичну підготовку. Якщо самі зможете цим займатись — не треба не під кого підлаштовуватись і часу займе менше. Якщо з кимось — більше. Те саме при роботі з психологом. Якщо онлайн — це менше часу, оффлайн — плюс дорога і очікування. Тому, зробіть для себе розрахунок, по суті Розклад дня.
Друге питання, чи вистачить у вас сили волі? А прикласти вольові зусилля доведеться. Якщо ви розумієте, що самі не зможете потягнути Розклад дня — шукайте ментора, який вами займеться. В ЗСУ є сержанти, які не дають розслабитись, в цивільному житті з цим складніше.
1.3. Визначитись з матрицею у який ви мешкаєте інколи буває дуже складно. Особливо тим, хто звільнився зі Збройних сил, поліції, та й взагалі усім тим, хто радикально змінив звичний спосіб життя. І тут виникає проблема того, що люди живуть двома або більше життями. Думки — це енергія, дуже потужна. Мозок забирає інколи більшу половину енергії людини. Людина, яка живе водночас в різних паралельних реальностях, втрачає більше енергії ніж отримує і відповідно попадає в стани від яких ми хочемо позбавитись. Тому дуже важливо прийняти для себе рішення в якій матриці ви зараз знаходитесь. По суті відповісти на питання: “Хто я?”, “Де я?”, “Що я роблю?” і “Навіщо я це роблю?”. Наприклад, людина звільнилась з ЗСУ і починає цивільне життя але велику частину свого часу витрачає на думки про війну, комунікації, які забирають енергію. Якщо людина знаходиться в ресурсному стані — це нормально, але якщо вона не в ресурсі, якщо в неї і так енергії мало, а вона ці рештки віддає в простір — це погано. Так вона не підніметься. Треба спочатку позбавитись поганих станів, одужати, а потім ресурсним, здоровим займатись справами. А досягти цього можна лише сконцентрував на процесі свою увагу і відкласти усе зайве.
1.4. Складіть реалістичний розклад дня, у якому буде місце усьому, про що сказано в статті “З чого почати нове життя?”, і перейдіть до його виконання.
2. Переходимо до реалізації запланованого.
При реалізації запланованого можливо не все буде гладко. Тут важливі наполегливість і дисципліна.
2.1. Наполегливість базується на вірі в те, що ви зможете реалізувати задумане. Можливо, у когось це самовпевненість, у когось це віра у підтримку звище, але у будь якому разі це одержиме бажання досягти мети. Наприклад, я покинув палити після декількох десятків безуспішних спроб. Але віра в те, що я можу це зробити, допомогла мені досягти мети.
2.2. Дисципліна. Скоріше за все, це перше по значенню має бути. Доведеться себе змушувати обмежувати, інколи “підгвалтовувати”, відмовитись від деяких залежностей. Наприклад, я не проти алкоголю як інколи єдиних доступних ліків. Але як любі ліки, у великих дозах вони стають отрутою. Алкотерапія — небезпечна тема. Усьому свій час, місце і міра. Від алкоголю доведеться відмовитись на користь спортзалу. Готові до цього? А від кави, якщо вона в даний час вам шкодить? А від тютюну? Знов ж таки повторю — інші змогли і ви зможете. Насправді, це не так складно. Перевірено.
3. Координація планів
Звісно, що на початку шляху деякі плани бувають фантастичні або в процесі реалізації виникають певні обставини, але плани регулярно треба передивлятись і за потребою змінювати. Тобто, знову повертаємось на початок цієї статті.
Таким чином, пропрацювавши своє фізичне тіло, психіку, думки і дух, ви набудете ресурсного стану.
З Повагою, Денис Дудник