Це було тоді, коли про підходи в управлінні бізнесом ще й мови не було. За часи СРСР, питання створення організацій були вирішені у відповідних стандартах, регламентах по управлінню, які були розробленні відповідними інститутами. До планування господарства і взагалі управління відносились дуже ретельно. Економікою керували Держплан, Держбанк і Держпостач, діяльність яких була регламентована до елементарних частин. Але потім, коли згнила верхівка системи влади, управління було зведено в царювання. Клерки, які повинні були обслуговувати процеси створення матеріальних цінностей, обслуговування, розвитку і управління (зараз це бізнес-процеси), почали використовувати свої посади в корисливих цілях, і прийшла Велика дупа, яка ще досі не скінчилась.
Все б нічого, якби організації, які знищували СРСР не знищили напрацювання, які зробили фахівці з управління в сфері економіки, та й взагалі усі управлінські інститути. Все перейшло на ручне управління. За етапом 90-х років, коли були знищені майже усі великі виробництва на пост-радянському просторі, прийшло ХХІ сторіччя. З появою потужних комп’ютерів з’явились автоматизовані системи управління, за допомогою яких можна було створювати організаційні системи і керувати великими організаціями. Але це все з розряду калейдоскопічного світогляду. Лише з розвитком інтернет-мереж, ми почали отримувати інформацію про те, як зараз будуються організації у розвинутих країнах. І це схоже на те, як дикуну дати сучасну зброю. Максимум, що він їй зробить — це буде за допомогою неї копати, забивати, гребти… Це не є узагальнення, бо деякі організації легко перейшли на нові системи управління, але для більшості — це темна ніч.
Разом з бізнесом еволюціонували й системи управління. В залежності від обставин змінювались підходи в управлінні.
Підходи в управлінні та відповідні моделі управління зображені на наступній Схемі “Типи моделей управління”
Таким чином, з переходом з планової економіки до ринкової, змінились або повинні були змінитись, системи управління підприємствами та організаціями.
В залежності від ринкової ситуації, життєвого циклу організації, структури бізнесу, організаційної структури, типу моделі управління бізнесом, моделі бізнесу в цілому, робиться вибір необхідного типу моделі управління. Величезне значення у виборі моделі управління має власник бізнесу. І насамперед парадигми його мислення.
Здебільшого, зараз використовують гібридні системи управління бізнесом. Але для того, щоб більш ретельно вивчити кожний тип управління, ми будемо їх роздивлятись окремо.
Отже, в залежності від підходу до управління і відповідних моделей управління, ми розрізняємо адміністративно-командний, функціонально-регламентаційний і процесно-орієнтований підходи в управління бізнесом. Для зручності будемо називати підходи процесний і функціональний.
Далі буде про Адміністративно-командну модель управління
З Повагою, Денис Дудник
+38 067 441 5933 | +38 050 655 7322
Контакти